Společnost H-mat, která slaví pět let, vede zkušený manažer Tomáš Rychecký, který předtím několik let řídil výzkumnou agenturu TNS Aisa a prošel například i firmami Citibank nebo CCS. „Zdá se to vyhrocené, ale je dobře, že se tradicionalisté ozvali. Vyvolalo to debatu o tom, jak učit matematiku. Jsme za to rádi,” říká dvaapadesátiletý absolvent pražské zemědělské univerzity.
Naráží na to, že v posledních měsících se rozjela velmi vyhrocená diskuze o tom, zda Hejného metoda do škol patří, nebo ne.
...
Rychecký a spol. z H-matu postupně vybudovali vcelku efektivně fungující organizaci, což jim jejich odpůrci mimochodem vyčítají a tvrdí, že si z výuky udělali byznys.
V loňském, ještě nezauditovaném roce hospodařil H-mat, formálně obecně prospěšná společnost, se zhruba 12milionovým obratem. Stejně jako předtím skončil v několikasettisícovém minusu, což mu umožňují smlouvy s klíčovými sponzory – Nadací České spořitelny a Nadací Karla Janečka.
...
Teď je ve firmě ale veškerá pozornost upřená na klíčový produkt – právě vycházejí nové učebnice pro 1. třídy z dílny profesora Hejného a jeho kolegů, které odrážejí současný stav vývoje metody. A H-mat si je obstaral od A do Z. V minulosti Hejného učebnice vydávalo nakladatelství Fraus, nicméně rozšíření metody již nyní přineslo stav, kdy vedle sebe budou existovat dvě řady učebnic pro 1.třídy – jak od nakladatelství Fraus, tak od H-matu.
„Teď budeme každý rok přidávat učebnice pro další ročníky, kolem roku 2023 budeme mít první i druhý stupeň hotový v ucelené koncepční řadě a začneme zase znovu. Po pár letech je třeba učebnice aktualizovat a pečlivě, jako vždy, pilotně ověřit a následně upravit do finální podoby," vysvětluje Jan Šedo, který sedí v kanceláři H-matu s Rycheckým.
...
Strategické úvahy se teď směřují k rozvoji Hejného metody na středních školách. Zatímco v mateřských školách i těch základních je už celkem rozvinutá a vyučuje podle ní na 800 škol, což je čtvrtina celkového počtu, na gymnáziích zatím nic. A to se má brzy změnit.
„Pilotně budeme letos zkoušet poprvé vyučovat na střední škole a uvidíme, jak to půjde. Bude to na gymnáziu ve Ždáru nad Sázavou, s nímž dlouhodobě spolupracujeme,” upozorňuje Rychecký.
Aby šli s dobou, před dvěma lety spustili Šedo a Rychecký s pomocí nadšených kolegů ještě jeden speciální projekt na crowdfundingovém webu hithit.com. Vybírali peníze na herní aplikaci pro tablety a mobily, nakonec od lidí získali bezmála 400 tisíc korun, tedy dvojnásobek toho, kolik si stanovili jako nejnižší nutnou sumu, aby hru Matemág mohli vyvinout.
Celý článek naleznete na www.forbes.cz
Doporučujeme: Dvoudílná série "Gradované úlohy nejen k přípravě na přijímací zkoušky na 8letá gymnázia." Publikace jsou vhodné i jako doplněk běžné výuky, když dítě není učené Hejného metodou. Tištěné verze koupíte na www.h-ucebnice.cz. Elektronickou verzi přes www.h-edu.cz.